XII. Szondi Közelharc-Kézitusa Kupa - VERSENYKIÍRÁS
2014.11.21. 21:38
2014. december 4-én csütörtökön immár 12. alkalommal Szondi Közelharc-Kézitusa Kupa! Versenykiírás:
A verseny célja: megmérettetési lehetőséget biztosítani a HM és MH intézményeinél, szerveinél és katonai alakulatainál szolgálatot teljesítő hivatásos tisztek, tiszthelyettesek, szerződéses állományúak, honvédségi közalkalmazottak, hallgatók részére, a fizikai felkészülés elősegítése, a test-test elleni küzdelem népszerűsítése érdekében. Előzetes jelentkezéssel a MATASZ tagjai, HOSOSZ sportolói, meghívással pedig a társ fegyveres és rendvédelmi dolgozók is részt vehetnek a versenyen.
Helye: Székesfehérvár, MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred tornaterme (Tombor István Sportcsarnok) Zámoly út
Ideje: 2014. december 04. csütörtök, 09.00 – 15.30 Beérkezés: 08.30-ig
Rendező: Honvéd Szondi György SE közelharc-kézitusa szakosztály
Verseny védnöke: Benda László ezredes, parancsnok, MH 43. NJ hír. és vt. e.
Szentes László elnök, Honvéd Szondi György SE
Nevezés a helyszínen az aktív HM/MH állománynak! MATASZ, HOSOSZ, társ fegyveres szervek részéről előzetes információt kér a szervezőség az indulók létszámáról e-mailben! Nevezési díj: nincs.
Díjazás: versenyszámonként I.-II.-III. helyezés serleg, érem, támogatók által felajánlott tárgyjutalom, oklevél minden résztvevőnek.
A legtöbb versenyzőt indító alakulat különdíjat (serleget) kap. (Ha 2 vagy több csapat azonos számú versenyzőt indít, akkor a több első helyezést elért csapat kapja a serleget.)
Versenyszámok: 1. Páros bemutató, 2. Judo földharc, 3. Szabad stílusú földharc, 4. Alap szintű KÜZDELEM, 5. Emelt szintű KÜZDELEM
Versenyezni tetszőleges számú versenyszámban lehet.
Szabályok: A rendezőség a biztonságosabb versenyzés érdekében a változtatás jogát fenntartja!
PÁROS BEMUTATÓ: 2 személy (kortól, nemtől, súlytól függetlenül) mutat be katonai és/vagy rendőri közelharcban pusztakezes, vagy fegyveres támadás ellen használható előre begyakorolt 3 technikát (egyik bemutatja mind a 3-at, majd a másik mind a 3-at). Minden gyakorlatot az „ellenség megölésével” kell befejezni, de a rögzítés is elfogadható (rendőri, katonai-rendőri közelharc). Legalább 2 technikában támadni fegyverrel kell (kés, karabély, bot, „vipera”, gyalogsági ásó, stb.) védekezni szabadon választott módon. Külön pontozásra kerül mindkét versenyző, majd az adott pontszámok összeadásra kerülnek. Pontozás 5-10-ig. Pontozási szempontok: életszerűség (!), határozott, lendületes támadás, pontosság. (plusz felszerelés viselése (repeszálló mellény, sisak, málhazsák,stb.) valamint a pl. harcművészeti/küzdősport foglalkozásokon használt formai, viselkedési, etikett szabályok alkalmazása vagy elhagyása a pontozásnál nem jelent sem előnyt, sem hátrányt)
JUDO FÖLDHARC :
Minden megengedett ami a hivatalos Judo versenyeken engedélyezett és minden tilos ami ott is tilos!
A küzdés térdelő ülésből indul, ütni, rúgni nem szabad, megengedett a leszorítás, karfeszítés, fojtás és minden olyan technika, ami Judo szabályrendszerben engedélyezett. A küzdelem folyamatos, leszorítás, lefogás 15”-ig tart, majd ha nincs feladás, térdelő helyzetből folytatás. Küzdőidő egyenes kiesés esetén 3 perc, körmérkőzés esetén 2 perc. A küzdőidő letelte után ha a bíró nem tud győztest hirdetni (amiben előnyt élvez aki kezdeményezőbb volt, nem passzív stb.), akkor a kisebb súlyú győz (külön mérlegelés nincs, a nevezéskor feljegyzett súly a mérvadó). Különböző akciók különböző pontszámot kapnak, amiből kialakul a végeredmény. Öltözet gyakorló öltözet (zubbonnyal) vagy judo-gi.
Tiltott technikák (minden ami a Judoban tiltott):
Kezet, kart, lábat vagy lábfejet készakarva az ellenfél arcába helyezni.
Lábkulcsot alkalmazni az ellenfél törzsén, nyakán vagy fején (összekulcsolt lábfejekkel, a lábak egyenes irányba kifeszítésre kerülnek).
Térddel vagy lábbal lerúgni az ellenfél fogó kezét vagy karját.
Az ellenfél ujját/ujjait hátrafeszíteni.
SZABAD STÍLUSÚ FÖLDHARC:
A szabályok a Grappling szabályrendszerén alapulnak. A küzdés állásból indul, ütni, rúgni nem szabad, megengedett a leszorítás, karfeszítés, fojtás és minden olyan technika, ami a testi épséget nem veszélyezteti. A küzdelem folyamatos és feladásig tart. Küzdőidő egyenes kiesés esetén 3 perc, körmérkőzés esetén 2 perc. A küzdőidő letelte után ha a bíró nem tud győztest hirdetni (amiben előnyt élvez aki kezdeményezőbb volt, nem passzív stb.), akkor a kisebb súlyú győz (külön mérlegelés nincs, a nevezéskor feljegyzett súly a mérvadó). Különböző akciók különböző pontszámot kapnak, amiből kialakul a végeredmény.
Pontok adhatók akcióért kontroll pozícióért és annak megtartásáért, ha pl. az ellenfél nem tud azonnal kiszabadulni a leszorításból (1-4 pont), reakcióért, ha pl. kiszabadulunk olyan leszorításból amire ellenfelünk pontot kapott. Büntetőpont is adható.
Öltözet gyakorló öltözet (zubbonnyal) vagy judo-gi.
Tiltott technikák:
- ellenfél földről felemelése után a földhöz ütése.
- torok, a gerinc, a lágyék támadása ütéssel, rúgással, a torok, lágyék nyomása, markolása.
- csípni, harapni, karmolni, hajhúzni, fejelni.
- kéz- és lábujjak feszítése, csavarása.
- gerincfeszítés (fej mellre lenyomása, dupla Nelson, Guillotin, “konzervnyitó”, gerinc hátra feszítés, stb.) A Guillotin-ra hasonlító fojtás engedélyezett, ha az nem gerincfeszítés!
- A fojtásokat, feszítéseket nem szabad hirtelen mozdulattal rántani, időt kell adni a lekopogásra.
- Az ellenfél arcába (szemébe, orrába, szájába stb.) nyúlni tilos.
- Ugyancsak tilos az ellenfél száját, orrát befogni.
- Tilos a csavart és a forgásos kar- és lábfeszítés.
KÜZDELEM (ALAP SZINT):
A versenyszám pusztakezes, (semmilyen(!)) kézvédő nem használható, szabad és folyamatos kézitusa, kezdés állásból, megengedett a teljes erejű ütés testre, de rúgni nem szabad! Ha egyik (vagy mindkét) fél legalább egy kézzel ruhát fog, akkor ütni már senkinek nem lehet! Engedélyezett a földrevitel, földharc, karfeszítés, fojtás. Ún. nagyívű dobás nem engedélyezett! Földre kerülést (egyik térd a földön) követően folyamatosan megy tovább a küzdelem, de 15 másodperc után újra állásból indul a harc (feladás kivételével). Támadható felület a test nyak és derék (öv) közötti része. Földön ütni, rúgni nem szabad. A fej ütéssel, rúgással nem támadható! A küzdelem feladásig tart, a bíró döntését minden versenyző elfogadja, óvási lehetőség nincs. A bíró sérülés elkerülése érdekében a küzdelmet bármikor megállíthatja! Küzdés idő egyenes kiesés esetén 3 perc. Körmérkőzés esetén küzdési idő 2 perc.
Öltözet gyakorló öltözet (zubbonnyal).
Kötelező (!!!!!!) védőfelszerelés: fogvédő, sípcsontvédő (lábfejes v. nélküli), ágyékvédő, nőknél mellvédő
KÜZDELEM (EMELT SZINT):
A versenyszám pusztakezes, (semmilyen(!)) kézvédő nem használható, szabad és folyamatos kézitusa, kezdés állásból, megengedett a teljes erejű ütés és rúgás de csak testre, földrevitel, földharc, karfeszítés, fojtás. Megengedett az egyenes rúgás (kivéve fejre) és a köríves rúgás combra (térdre nem!), illetve állásban (tehát ameddig az egyik fél egyik térde nem érinti a földet), ütni is lehet. Földre kerülést (egyik térd a földön) követően folyamatosan megy tovább a küzdelem, de 15 másodperc után újra állásból indul a harc (feladás kivételével). Támadható felület a test nyak és derék (öv) közötti része, valamint a lábak a térd kivételével. Földön ütni, rúgni nem szabad. A fej sem kézzel, sem lábbal nem támadható! A küzdelem feladásig tart, a bíró döntését minden versenyző elfogadja, óvási lehetőség nincs! A bíró sérülés elkerülése érdekében a küzdelmet bármikor megállíthatja!
Küzdés idő egyenes kiesés esetén 4 perc. Körmérkőzés esetén küzdési idő 3 perc.
Alap és Emelt szintű KÜZDELEM versenyszámban fogvédő, ágyékvédő és sípcsontvédő nélkül a versenyzést a szervezőség NEM ENGEDÉLYEZI!!!!
Öltözet gyakorló öltözet (zubbonnyal).
További tiltott technikák KÜZDELEM versenyszámban: fej, gerinc, kulcscsont, torok, nyak oldalsó és hátsó része, tarkó, lágyék, térd. Vak technikák használata. Harapás, karmolás. Fojtásnál torok/gége szorítása. Tilos a feszítések, fojtások rángatás-, rántás- vagy ütés-szerű kivitelezése! Tilos az ízületi hajlásszöggel ellentétes irányban végrehajtott dobás. Amennyiben földre kerül legalább egyik fél (egyik térd földön) onnantól kezdve ütni – rúgni tilos! Fogásból tilos a könyökütés és térdrúgás.
Öltözet minden versenyszámban: gyakorló nadrág (90M vagy 2000M), gyakorló zubbony (90M vagy 2000M), rendszeresített póló rendfokozati jelzés nélkül, öv nélkül mezítláb (harcművészeti és küzdősport edzéseken használt öltözet (karate, judoruha) KÜZDELEM versenyszámokban nem engedélyezett!
Súlycsoportok (küzdelem, földharc):
Nők: -65 kg, +65 kg
Férfiak: -70 kg, 70-80 kg, 80-85 kg, 85-90 kg, 90-95 kg, 95-105 kg, +105 kg
A körülményektől függően a résztvevőkkel történt egyeztetés után a súlycsoportok megváltoztathatóak és kisebb létszám esetén összevonásra is sor kerülhet.
· 1 hónapnál nem régebbi (csapat)orvosi igazolást (terhelhető / nem terhelhető) vagy közvetlen parancsnoki igazolást arról, hogy testnevelés foglalkozáson részt vehet, minden résztvevő hozzon magával!
· A versenyszámok külön-külön egymás után kerülnek lebonyolításra az alábbi sorrendben: Páros bemutató, Judo földharc, Szabad stílusú földharc, Alap szintű KÜZDELEM, Emelt szintű KÜZDELEM
· A versenyen a különböző harcművészeti foglalkozásokon alkalmazott viselkedési szabályok (pl. meghajlás, buzdító szavak használata (pl. OSU)), figyelmen kívül hagyandóak!
· Óvás semmilyen esetben nem lehetséges, a bíró döntését mindenki elfogadja!
· A KÜZDELEM-ben 1 bíró és egy segédbíró van jelen, a segédbíró jelzésére a mérkőzés megállhat, tanácskozás után pedig a nyilvánvalóan képzetlenebb versenyzőt saját testi épsége érdekében beleegyezése nélkül is a küzdőidő lejárta előtt leléptethetik! Baleset, sérülés elkerülése érdekében a bíró bármikor megszakíthatja vagy leállíthatja a mérkőzést.
· KÜZDELEM és földharc versenyhez célszerű gomb nélküli zubbonyt viselni
· Mérlegelés a nevezéssel egy időben történik, gyakorló nadrágban, mezítláb, félmeztelenül (nőknél pólóban).
A rendezőség mindenkit buzdít a lehető legtöbb versenyszámban történő részételre
További információ:
Mihályi Attila: honvedszondi@gmail.com 06 70 3318 663
Összefoglaló videók a korábbi versenyekről a YouTube-on ’Szondi Közelharc-Kézitusa Kupa’ néven
www.honvedszondi.hu
|